Afganistan: talibanii distrug smartphone-urile și înăspresc restricțiile
Talibanii au început să restricționeze utilizarea smartphone-urilor de către angajații guvernamentali, deși măsura pare să fie aplicată în mod inegal pe teritoriul țării. În unele zone, se pare că au fost vizate și dispozitivele mobile ale civililor, ceea ce a stârnit îngrijorarea că interdicția s-ar putea extinde, în cele din urmă, la nivel național.