Sunt îndrăgostită de drumeții la munte și de televiziune, domeniu în care am lucrat 8 ani. Din 2022 fac parte din echipa Europei Libere Moldova, unde scriu despre educație și spun poveștile oamenilor care au curajul să-și depășească limitele.
Igor Cadelnic face un masterat în politică externă la Université Libre din Bruxelles, Belgia. La ediția din acest an a Galei Studenților Originari din R. Moldova, el s-a învrednicit de trei premii, inclusiv de marele premiu în valoare de 10.000 de lei.
Grădinițele private devin tot mai populare în R. Moldova, unii părinți fiind gata să plătească mii de lei lunar pentru ca odraslele lor să aibă parte de confort și de o gamă largă de activități, în condițiile în care grădinițele de stat sunt supraaglomerate și duc lipsă de cadre.
O grădiniță cu predare în limba engleză a fost deschisă la Chișinău acum câțiva ani pentru copiii cetățenilor străini care s-au stabilit în R. Moldova. Ulterior, conceptul a fost și pe placul moldovenilor care își doresc ca micuții lor să fie educați într-un mediu internațional.
Un student de la Universitatea Tehnică a inventat o aplicație care va ajuta persoanele cu deficiențe de vedere să se deplaseze mai ușor cu transportul public. „Aplicația a rezultat din problema că sunt nevăzător și militez pentru o viață independentă a acestor persoane”, spune Marcel Roșca.
Cinci muzee din R. Moldova vor fi în pas cu tehnologiile moderne, datorită programului „Muzeele Viitorului” lansat miercuri, 7 decembrie, la Chișinău.
Începând cu anul viitor, admiterea în universități se va face online, prin intermediul platformei e-Admitere.
Matematica și fizica se învață mai ușor la liceul „Miron Costin” din Florești, acolo unde elevii învață deja de trei ani profesiile viitorului cum sunt robotica și programarea. Tot ei dezvoltă aplicații mobile premiate la prestigioase concursuri internaționale.
Documentarul „Cu durere și speranță” filmat în 1986 în Gura Galbenei, raionul Cimișlia, descria starea disperată a satului și a tinerilor, care îl părăseau în căutarea unei vieți mai bune. După 36 de ani, Gura Galbenei are o diasporă în toată lumea, iar tinerii continue să părăsească satul.
1155 de copii ucraineni frecventează școlile moldovenești, cu aproape 100 mai mulți decât la începutul anului școlar. Evoluția războiului din Ucraina face ca numărul elevilor care învață în cele 254 de școli să varieze constant, precizează ministerului Educației.
Lansarea campaniei „Copiii LGBT în școala ta”, la începutul lunii noiembrie, a arătat nivelul homofobiei și transfobiei din societate, susține directoarea executivă a organizației GENDERDOC-M, Anastasia Danilova.
R. Moldova se află în topul țărilor europene cu cea mai mare violență între semeni, fiind devansată de Lituania și Letonia.
Europa Liberă a întrebat studenții mai multor universități din Republica Moldova cum se descurcă cu banii din bursele pe care le primesc din bugetul de stat.
Grădinița „DoReMicii” din orașul Călărași primește căldură din pământ, lumină de la soare. Criza gazelor nu afectează această grădiniță construită după model german, care nu plătește nimic pentru încălzire. Costurile pentru întreținerea instituției sunt cât pentru un apartament cu trei camere.
După câteva luni de întârziere, autoritățile au lansat programul național „Voucher cultural”, menit să faciliteze accesul tinerilor la produse culturale. Acesta este deja funcțional și a fost testat de doi tineri care și-au cumpărat bilete la teatru și la film.
O eventuală sistare a livrărilor de gaze nu va afecta cele 116 de instituții de învățământ din R. Moldova care se încălzesc ca pe vremuri, cu sobe. Printre acestea este și grădinița-creșă „Strugurel” din satul Frumușica, raionul Leova, frecventată de numai 10 copii.
Avital Brodski provine dintr-o familie de emigranți sovietici în SUA. Tânăra a venit la Chișinău cu o bursă Fulbright și va petrece în Moldova un an, timp în care va filma un documentar despre consecințele politicilor economice ale URSS asupra mediului înconjurător, în special asupra solurilor.
În ultimii doi ani, în rezervația naturală „Pădurea Domnească” s-au născut doi pui de zimbri, după o pauză lungă. Ultimul a venit pe lume vara trecută. Puiul a fost foarte așteptat, întrucât unul dintre masculi, poreclit „Killerul”, este extrem de agresiv și ucidea toți puii care să nășteau.
Autoritățile bulgare așteaptă de la universitatea din Taraclia o perspectivă clară de dezvoltare și spun că, în caz contrar, instituția va mai exista cel mult 2 ani. Subiectul a fost discutat pe 2 noiembrie, la ședința Comisiei parlamentare de politici privind bulgarii din afara Bulgariei.
Încarcă mai mult