Sunt îndrăgostită de drumeții la munte și de televiziune, domeniu în care am lucrat 8 ani. Din 2022 fac parte din echipa Europei Libere Moldova, unde scriu despre educație și spun poveștile oamenilor care au curajul să-și depășească limitele.
În timp ce universitățile cheltuiesc mii de euro pentru soft-uri care depistează tezele de licență, masterat și doctorat copiate, studenții susțin că aceste programe pot fi păcălite, inclusiv cu ajutorul inteligenței artificiale.
Academia de Studii Economice este prima universitate din R. Moldova care a început să folosească un sistem anti-plagiat pentru a verifica tezele de licență și masterat.
Susținătorii Partidului Șor au protestat în fața Parlamentului, cerând autorităților să plătească integral facturile cetățenilor pentru perioada rece, în baza unui proiect de lege propus de fracțiunea Șor.
În satul Dubăsarii Vechi din raionul Criuleni sunt 135 de familii social-vulnerabile. Jumătate din copii acestora frecventează școala rar, întrucât, potrivit asistenților sociali, sunt nevoiți să meargă cu părinții la lucru pe deal sau să aibă grijă de frații mai mici.
Trupa teatrului dramatic din orașul Mariupol, distrus în bombardamente, a venit la Chișinău, la invitația autorităților moldovene, care se oferă să o găzduiască. Directoarea teatrului a spus Europei Libere că a primit mai multe oferte similare, în diferite țări, și încă nu a luat o decizie.
Elevii ucraineni se pregătesc de examenul național de absolvire, echivalentul Bacalaureatului din R. Moldova. Tinerii sunt instruiți de profesori ucraineni la o organizație neguvernamentală din Chișinău, care le achită cursurile.
La un de la începutul invaziei rusești în Ucraina, Europa Liberă a întrebat moldovenii cum a fost pentru ei și pentru familiile lor acest an cu războiul la graniță. Oamenii intervievați pe străzile Chișinăului au mărturisit că se tem că războiul ar putea ajunge în R. Moldova.
După câteva luni de pauză, Partidul Politic „Șor” a organizat un nou protest în centrul Chișinăului. De această dată, manifestanții s-au adunat în fața Teatrului de Operă și Balet „Maria Bieșu” și au cerut să le fie achitate integral facturile la gaz și lumină.
În timp ce liceele mari se dezvoltă, școlile cu puțini elevi abia se mai descurcă. O situație, de altfel, cunoscută de Ministerul Educației, care promitea, încă în 2021, să revizuiască formula de finanțare în funcție de numărul de elevi, în urma unor plângeri din partea directorilor școlilor mici.
În timp ce numărul elevilor și studenților este în continuă scădere în R. Moldova, colegiul UTM a reușit să atragă, în acest an de studii, un număr record de copii. Instituția și-a triplat contingentul de elevi, după ce a introdus specialități noi, dar a găsit cu greu profesori.
R. Moldova a devenit mai puțin coruptă în 2022 față de anul precedent. Cel puțin, așa arată un raport realizat de Transparency International. Europa Liberă a întrebat oamenii dacă simt vreo schimbare și cum, în opinia lor, ar trebui să lupte, de fapt, autoritățile cu corupția.
Patru tineri din R. Moldova lansează o aplicație numită „Self Talk”, menită să-i ajute pe oameni să-și înțeleagă trăirile interioare legate de relațiile de iubire, de familie sau carieră. Inițial, va fi disponibilă contra plată pentru companiile mari, iar ulterior, gratuit, pentru toți doritorii.
Numărul elevilor care studiază la profil real în liceele din R. Moldova a scăzut drastic. Problema a fost semnalată de rectorii universităților care au specializări tehnice. Ei spun că, în viitor, R. Moldova ar putea să rămână fără specialiști și fără cercetători în științele exacte.
Tinerii nu sunt tentați să meargă la profilul real.
Fiecare al zecelea student care învață în Republica Moldova este străin. Potrivit statisticilor, în ultimii 10 ani, numărul tinerilor de peste hotare înmatriculați în universitățile moldovene a crescut de la 1,3% la 9,7%.
Universitatea Agrară și Universitatea de Stat din Tiraspol oficial nu mai există. Din 1 ianuarie 2023, acestea au intrat juridic în componența Universității Tehnice din Moldova și a Universității Pedagogice „Ion Creangă”.
Даже холод не смог заставить ее переехать. Вера Деревенко — беженка из Украины. С начала войны она живет в центре временного размещения «Паланка».
2022 a fost un an marcat de război, criză energetică și prețuri mari, dar și de statutul de țară candidată la aderarea la UE, obținut de R. Moldova în vară. La final de an, Europa Liberă a întrebat oamenii ce evenimente au fost importante pentru ei și ce așteaptă de la 2023.
Nici frigul nu a făcut-o să se mute. Vera Derevenco, refugiata din Ucraina care trăiește din luna martie în centrul de triere din postul vamal Palanca, va întâmpina noul an în cort. Femeia și-a decorat locuința cu crenguțe de brad.
Încarcă mai mult